Tunnelmallinen ja omassa rauhassa sijaitseva erämökki Joukamojörven rannalla. Mökki on sähköistetty ja talviasuttava. Aurattu tie tuo pihaan.
Mökistä löytyy: Takka, TV, jääkaappi, mikro, kaasuliesi ja pieni sähköuuni. Nukkumapaikkoja sohvan levittämällä 2+2kpl. Pihapiirissä on ulko-wc/puuvarasto, kesäkeittiö ja rantasauna. Vene on myös käytettävissä. Luxusta ei ole tarjolla, mutta rentouttavaa hiljaisuutta sitäkin enemmän. Puhdas ja kalaisa Joukamojärvi mahdollistaa kalastuksen ja talvella siitä pääsee kätevästi hiihtämään tai kelkkareiteille. Vaellus/hiihto-reittejä löytyy lähistöltä Iivaaralta ja Rukalle on mökiltä matkaa noin 55km.
Mökkeily Rentolassa vaatii hieman puuhastelua ja siinähän se mökkeilyn taika onkin. Talvipäivän kun puuhailee pihapiirissä saunaa lämmitellen ja avantoa touhuten voi olla että ei illalla tarvitse unta odotella. Varsinkin jos on päivän ollut Rukalla mäessä tai vaeltanut pienen karhunkierroksen. Vuokraamme siis mökkiä johon kuuluu normaalit mökkiaskareet. Omat pyyhkeet ja lakanat on hyvä ottaa mukaan. Mökillä ei ole juoksevaa vettä, järvivettä on kyllä riittävästi saatavilla.
Mökistä löytyy muitakin mökkeilyyn kuuluvaa irtaimistoa kuten: perämoottori, moottorisaha, työkaluja, saunan pukuhuoneessa on valopetroolilämmitin. Näiden käyttö vaatii laitteden omaa tuntemusta, mutta käyttö omalla vastuulla toki sallittua.
Mökiltä lähtiessä paikat tulisi siivota sillä tavoin kuntoon, että seuraavan vuokralaisen on kiva saapua mökille.
Mikäli paikat on jätetty sotkuisiksi tai jotain on rikottu, joudumme veloittamaan nämä jälkikäteen.
Wc on mallia ulkohuussi. Wc on kesäkuun 2021 alusta lähtien päivitetty Biolanin kompostoivaan ulkovessaan. Tämän tyhjennysväli on vielä kysymysmerkki, mutta WC on helppo tyhjentää takana olevasta luukusta saaviin. Tavaran pitäisi olla multaa muistuttavaa jo siinä vaiheessa.
Kesäkaudella 75€/vrk & 65€ seuraavat.
Kesäkaudella hinta on 299€/viikko ja talvikaudella 399€/viikko.
Talvikausi on marraskuun alusta, huhtikuun loppuun. Talvikaudella vuokraamme vain kokonaisia viikkoja. Mökissä on etäohjattava lämmitys, joten se on talvikaudella vuokralaisille valmiiksi lämmitetty.
Toiminto ei ole käytössä, koska olet kieltänyt evästeiden käytön tähän tarkoitukseen. Muuta valintojasi evästeasetuksista.
Aloita klikkaamalla Rekisteröidy-linkkiä sivun yläreunassa, anna sähköpostiosoitteesi ja viimeistele rekisteröityminen sähköpostiin saamasi linkin kautta. Sähköpostiosoite toimii jatkossa käyttäjätunnuksenasi.
Tämän jälkeen voit vastaanottaa maksuja tilillesi. Vuokraaja maksaa varauksen Nettimaksulla, joka on Nettivuokrauksen oma, luotettava maksutapa. Lue lisää Nettimaksusta.
Täytä ilmoituksen kuvausteksti huolella ja panosta valokuviin. Lue vinkit tästä. Ilmoituksen jättäminen on ilmaista. Toteutuneista vuokrauksista veloitetaan 10-15% komissio.
Voit hallinnoida varauksia ja sopia vuokrauksen yksityiskohdista suoraan palvelun työpöydän kautta. Lisää vinkkejä varauksien hallintaan löydät tästä. Asiakaspalvelumme on tukena mahdollisissa ongelmatilanteissa. Myös Usein kysyttyä-sivulta löydät vastauksia.